søndag, november 9, 2025
ForsideVinregionerTysk vinhøst i 2025 ventes at stige med 5%

Tysk vinhøst i 2025 ventes at stige med 5%

Efter et vanskeligt år i 2024 med sen frost og kraftig nedbør, ser Tysklands vinproducenter frem til en mere lovende høst i 2025. Ifølge den tyske statistikmyndighed Destatis forventes vinproduktionen at stige med 5% til 8,2 millioner hektoliter, sammenlignet med sidste års 7,8 millioner hektoliter.

Selvom stigningen markerer et skridt i den rigtige retning, ligger den stadig 3% under gennemsnittet for de seneste seks år (2019–2024), som var på 8,5 millioner hektoliter. Det understreger, at klimatiske udfordringer fortsat præger vinproduktionen i Tyskland.

Størstedelen af årets høst kommer fra Tysklands største vinregioner: Rheinhessen (2,2 mio. hl) og Pfalz (2,0 mio. hl), mens Baden (1,2 mio. hl) og Württemberg (911.000 hl) tilsammen står for omkring en fjerdedel af den samlede produktion.

Flere regioner oplever markante forbedringer i forhold til 2024, hvor høsten var hårdt ramt af vejret. Blandt de største stigninger er:

  • Mosel: +44%
  • Württemberg: +34%
  • Franconia og Nahe: +30%
  • Baden: +24%
  • Saale-Unstrut: hele +275% efter et dramatisk fald sidste år

Omvendt forventes fald i høsten i nogle af de største regioner:

  • Rheinhessen: -14%
  • Pfalz: -11%
  • Rheingau: -7%

Det er bemærkelsesværdigt, at Rheinhessen var den eneste store region med fremgang i 2024, mens Pfalz og Rheingau dengang oplevede de mindste fald.

Pinot Noir og Pinot Blanc i fremgang – Müller-Thurgau og Dornfelder falder

Af den samlede høst i 2025 forventes 69% (5,7 mio. hl) at være hvidvin og 31% (2,6 mio. hl) rødvin. Hvide druesorter dominerer især i Mosel (90%), Rheingau (86%) og Franconia (85%).

Blandt de mest markante udviklinger i druesorter:

  • Pinot Noir (Blauer Spätburgunder): +21% til 851.000 hl
  • Pinot Blanc: +16% til 529.000 hl
  • Pinot Gris: +10% til 638.000 hl
  • Riesling: +3% til 1,9 mio. hl

Til gengæld falder produktionen af:

  • Müller-Thurgau: -12% til 932.000 hl
  • Dornfelder: -18% til 574.000 hl

Müller-Thurgau, som tidligere var en af de mest udbredte hvide sorter i Tyskland, fortsætter sin nedadgående tendens.

Selvom prognosen for 2025 er moderat positiv, understreger Destatis, at tallene er baseret på data fra omkring 400 frivillige høstrapportører pr. 20. september og kan ændre sig afhængigt af vejret, sygdomspres og lokale forhold.

Klimaforandringer udgør fortsat en stor risiko for vinproduktionen, med øget forekomst af ekstreme vejrhændelser som frost, hagl, storme og kraftig regn. Disse faktorer kan føre til store regionale variationer i udbyttet og påvirke både kvalitet og kvantitet af den endelige høst.